14 dzień (sobota - sabato 05.06.2010)

zdjęcie Bazylika św. Franciszka
Dwupoziomowa Bazylika, wraz z całym zespołem architektonicznym, została wzniesiona na życzenie papieża Grzegorza IX wedlug projektu i pod kierunkiem brata Eliasza di Bombarone. Stanowi ona jedno z najwspanialszych i najbardziej oryginalnych osiągnięć sztuki włoskiej. Naprawdę imponująca budowla. W 2000 r. wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

zdjęcie Bazylika św. Klary
Bazylika św. Klary zaprojektowana na wzór górnego kościoła św. Franciszka. Jej budowę rozpoczęto w 1257 r., a konsekrowano ją w roku 1265. Trzy łuki przyporowe, dodane z koncem XIV nadają specyficznego wyglądu tej świątyni.

zdjęcie krzyż San Damiano
W bazylice św. Klary znajduje się krzyż , z którego Franciszek usłyszał glos Boży w kościele San Damiano w 1205 r.
"Idz Franciszku, napraw Mój dom, bo cały zamienia się w ruinę."

zdjęcie panorama
W oddali, w dolinie widać kopułę Bazyliki Patriarchalnej Santa Maria degli Angeli, czyli Bazyliki Matki Bożej Anielskiej którą zbudowano w pobliżu Asyżu na polecenie papieża Piusa V w latach 1569 - 1679.

zdjęcie fasada Bazyliki
Szczyt klasycystycznej fasady zdobi figura Matki Boskiej Anielskiej z pozłacanego brązu.

zdjęcie Porcjunkula
We wnętrzu bazyliki znajduje się mały kościółek pochodzący z X wieku zwany Porcjunkula. To miejsce mocno związane z działalnością świętego Franciszka a także z powstaniem zakonu Klarysek

zdjęcie tablica
Tutaj też w jednym z ubogich domków zbudowanych przez braci wokół Porcjunkuli, św. Franciszek spędził ostatnie dni życia i tutaj zmarł wieczorem 3 października 1226 r.Na koniec jeszcze parę słów

Pielgrzymowanie drogami które święty Franciszek sam wielokrotnie przemierzał to nie tylko odkrywanie materialnych śladów i pamiątek jakich wiele pozostało do dziś. Wędrówka ta pozwala przede wszystkim przybliżyć się duchowo do istoty jego nauczania. Pozwala odkryć nowe impulsy do zgłębienia treści ukrytych we franciszkańskim posłaniu streszczającym sie w słowach:
"Pax et Bonum" - "Pokój i Dobro".

Tym którzy planują pielgrzymkę do Asyzu polecam stronę Giordano
http://www.camminodiassisi.it
oraz stronę Angeli Seracchioli
http://www.diquipassofrancesco.it

znajdziecie tam wiele ciekawych i ważnych informacji a także możliwość uzyskania legitymacji pielgrzyma (Credenziale del Pellegrino) oraz aktualnego spisu miejsc noclegowych.

Marek BanduchWarunki korzystania ze strony
Cała opublikowana treść (teksty, zdjęcia, grafika) chroniona jest prawem autorskim.
Dozwolone jest indywidualne, niezarobkowe przeglądanie stron przy pomocy standardowych, przeglądarek internetowych oraz sporządzenie wydruku na papierze, do celów prywatnych.
Treści zawarte na moich stronach internetowych zostały sporządzone na podstawie zebranych z wielką starannością materiałów własnych oraz wiarygodnych informacji osób trzecich, mimo to nie mogę wykluczyć nieumyślnych błędów.
Za wszelkie błędy, błędy w zapisie lub nieprawidłowe linki, jak również za szkody, które mogły powstać pośrednio lub bezpośrednio poprzez korzystanie z ofert tej strony nie przejmuję odpowiedzialności.

↑  wróć na początek strony  ↑