6 dzień (piatek - venerdi 28.05.2008)

zdjęcie sarenka
Na dzisiaj zaplanowaliśmy przejście tylko 9 km. W całej pielgrzymce to najważniejszy etap, wejście na świętą górę La Verna. Krótki etap pozwoli nam na odwiedzenie znajdującego się tam Sanktuarium należącego do najpopularniejszych w świecie chrześcijanskim celów pielgrzymek.

zdjęcie przejśćie przez strumień
Idziemy szlakiem CAI 053. Nie ma rady trzeba rozebrać buty i przejść przez strumień Corsalone. Na drugim brzegu droga zaczyna wspinać się pod górę.

zdjęcie Rimbocci
W dole widać wioskę Rimbocci.

zdjęcie droga na szczyt
Kamienista droga prowadzi na szczyt góry Poggio Montopoli. Na pokonanie stromego podejścia (600 m na odcinku kilku kilometrów) mamy dzisiaj dosyć czasu.

zdjęcie staw, łąka, konie
Słońce przygrzewa, radosny śpiew ptaków miesza się z cykaniem świerszczy a w dolinie przy zielonym stawie na jaskrawożółtej od kwitnących kaczeńców łące pasą się białe jak śnieg konie.

zdjęcie pionowa skała
La Verna. Po około 4 godzinach marszu stoimy przed pionową skałą, patrzymy w niebo, podziwiamy jej wielkość. Franciszek kochał to miejsce. Odległe i ciche, nadające się do życia w samotności, medytacji i modlitwy. Napis na bramie do Eremu głosi: "Non est in toto sanctior orbe mons" (na całym świecie nie ma bardziej świętej góry).

zdjęcie kaplica
Kaplica Matki Bożej Anielskiej pod budowę której, święty Franciszek położył osobiście w 1216 r. kamień węgielny.
Na zdjęciu po lewej widoczna wieża Bazyliki pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej - Santa Maria Assunta.

zdjęcie Quadrante
Quadrante. Duży plac wyłożony płytami kamiennymi, jego nazwa pochodzi od zegara słonecznego na murze dzwonnicy. Na placu znajduje się drewniany krzyż spod którego rozciąga się wspaniała panorama na Dolinę Casentino.

zdjęcie kaplica Matki Bożej Anielskiej
W głównym ołtarzu kaplicy Matki Bożej Anielskiej scena Wniebowzięcia. Pokryta emalią terakota autorstwa Andrea della Robbia z 1485 roku. Obok wejścia dwa inne dzieła tego samego artysty, Boże Narodzenie ze św. Franciszkiem i św. Antonim oraz Pietà.

zdjęcie terakota Andrea della Robbia
W jednym z bocznych ołtarzów bazyliki zwiastowanie, dzieło pochodzace również z pracowni Andrea della Robbia.

zdjęcie kaplica relikwii
W kaplicy relikwii znajdującej się w Bazylice po lewej stronie nawy głównej przechowywane są przedmioty które używał św. Franciszek oraz nasączony krwią Świętego kawałek jedwabiu.

zdjęcie Korytarz Stygmatów
Korytarz łączący Bazylikę z Kaplicą Stygmatów.

zdjęcie procesja
Z Bazyliki do kaplicy stygmatów codziennie o godzinie 15:00 wyrusza procesja.

zdjęcie płyta
Kamienna płyta wskazuje miejsce, w którym 14 września 1224 święty Franciszek otrzymał stygmaty, rany Jezusa.
Papież Jan Pawel II był tutaj we wrześniu 1993 roku

zdjęcie Kaplica Ptaków
Cappella degli uccelli - Kaplica Ptaków

zdjęcie Fontanna Campari
Fontanna Campari wykonana w 1931 r. przez rzezbiarza G. Gronchi w miejscowosci Chiusi della Verna oddalonej ok. 3 km od góry La Verna.

zdjęcie Roccia di Adamo
Roccia di Adamo, skała którą Michelangelo namalował w sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej we fresku przedstawiającym stworzenie Adama.

zdjęcie stworzenie Adama
Dla porównania.


↑  wróć na początek strony  ↑